Gazete İlan Fiyatları ve Örnekleri


Gazete İlan Verme;

GAZETE DE İLAN KULLANIRKEN İYİ BİR GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLAMAK İÇİN NELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ?

Gazetelerin görüş kültür bakış vb. gibi farklılıkları olduğu için bu gazeteleri okuyan okuyucu kitlesi de farklılık göstermektedir.Gazete ilanı verirken de bu farklılıkları iyi bilmek ve değerlendirmek gerekir.

Bunun dışında okuyucular da gazetenin kimliğine göre yaş, cinsiyet, kültür düzeyi, sosyal alışkanlıkları, gelir düzeyi yaşam biçimi gibi bir çok farklılıklar göstermektedir.
Bu yüzden ilan veren işletmelerinde bu farklılıkları çok iyi değerlendirip hedef kitlesini reklamla ulaşmak istediği amacı çok iyi belirlemeli ve bütçesini de bu doğrultuda planlayıp kullanmalıdır.

REKLAM YAPARKEN EN ÇOK YAPILAN YANLIŞLIKLAR NELERDİR? PARAYI SOKAKTAN TOPLAMIYORUZ,:(

Ülkemizde firma ve işletmeler, ilan çalışması yaparken bir çok yanlış düşünce ve bakış açısıyla hareket etmektedir.

Bu yanlışlardan ilki gazete değerlendirirken okuyucu kitlesini değerlendirmek yerine en çok tirajı olan gazetelere bakılmasıdır.Bu yanlış bir tercihtir. Bununla ilgili başımdan geçen bir anektodu sizinle paylaşmak istiyorum.
Müşterilerimden biriyle reklam çalışmasıyla ilgili bir randevum vardı. O zamanlar sevilen ciddi çağdaş aydın bir gazetede çalışıyordum müşterimiz güzel nezih bir restorandı biraz şehir merkezine de uzaktaydı.
Ulaştırmadan bir arkadaşımızla 45 dakika gibi bir sürede restoran’ta ulaştım. Oldukça çağdaş ve bakımlı görünümlü olan … hanım beni karşıladı. Beni masasının karşısında olan bir koltuğa oturttu ve oturur oturmaz da-‘ tirajınız ne kadar’ sorusunu yöneltti biraz ukalaca bir tavırla, bende sakinliğimi hiç bozmadan, mekanın içkili olup olmadığını sordum. ‘evet içkili dedi’ sonra fiyatlarının nasıl olduğunu sordum oda bana’elit bir yer olduğu için normalin üstünde olduğunu söyledi ve sormaya devam ettim,’o zaman buraya gelecek insanın içki kullanması gerekir öle değil mi’ evet dedi. ‘Peki gelir düzeyi de iyi olmalı dimi’dedim. ‘evet’ dedi. O zaman en çok satan muhafazakar gazetelerden birinin ismini söyledim. Bu gazeteye ilan verin dedim.’Ama onlar içki içmez ki’ dedi.Bende ‘ama Türkiye’de en fazla tirajı olan gazete o’ dedim. Haklısınız dedi ve benim temsil ettiğim gazetede ilan kullandı.
Yani bir gazetede ilan kullanmayı düşünürken yada bir dergide yada bir mecmuada yada radyoda, tvde nasıl bir çalışma yapılacağını kimlere ulaşılmak istendiği bu çalışmadan nasıl bir sonuç beklendiği düşünülüp ona göre karar verilmesi gerekiyor. Tirajdan önce hedef kitle belirlenmelidir. Bunlar belirlenmese BELKİDE PARANIZI ÇÖPE ATACAKSINIZ.

REKLAM VERİRKEN KENDİ BEĞENİLERİMİZİ MÜŞTERİLERİMİZİN VE HEDEF KİTLEMİZİN DE BEĞENDİĞİNİ DÜŞÜNMEYELİM.

Reklam verirken çoğu firma işletme ve esnafın yanlış olan bir bakış açısı da ben bu gazeteyi seviyorum ben bu dergiyi seviyorum bunda ilan kullanalım gibi yanlış bir bakış açısıyla baktıklarına çok şahit oldum.
Bu yaygın düşünce insanların getirisi olmayan çok fazla reklam çalışmasına ve bunun sonucunda çok fazla parayı boş yere harcamasına sebebiyet vermiştir.
Çünkü bu tür firma yetkilileri müşterilerinin ve hizmet verdiği kişilerin kendi gibi düşünüp kendi gibi tercih yapıp kendi gibi yaşadığını zannediyor. Ama ticari yaşam böyle değildir. Her işletmenin her firmanın her esnafın, her ırktan,her dinden ,her düşünceden her yaştan her cinsiyetten müşterileri olabilir. Bu sebeple de herkes her konuda her anlamda farklılıklar gösterebilir. Reklam verirken de benim beğendiğimi herkes beğenir mantığıyla hareket etmekten çok, kendi müşterisinin demografik, ekonomik ve kültürel özelliklerini baz alarak reklam çalışması yapması gerekir. SEN PATLICANI SEVİYORSUN DİYE HERKES SEVMEK ZORUNDA DEĞİL Kİ.

REKLAM VEREN VE VERMEYEN ARASINDAKİ FARKLAR, ‘AÇ SATICI TOK SATICI’

Hani bir karikatür var bilir herkes aç satıcı tok satıcı hep aklıma reklam verenle vermeyen arasındaki fark dediğinde o karikatür aklıma gelir:)
Evet bence bu çok doğru bir kanı, çünkü şöyle bir çevremize baktığımız zaman reklam veren ve vermeyen firmayı gerek görünüşünden gerekse hizmetten gerekse kaliteden çok iyi anlayabiliyoruz. Bu firmalarda bundan 30 yıl önce 20 yıl önce dev bir şirket yada holding olarak kurulmadı firmaların hepsi bütün herkes gibi sıfırdan başladı ve bu günlere gelmek için uzun çalışmalar yaptılar. ŞU ANDA BU YAZIYI OKUYANLARDAN DUYAR GİBİ OLUYORUM -ONLARA BABADAN KALMA-,peki soruyorum babasının babasına nereden kalma:) yada dünyaya ilk dünyaya gelen Havva ve Adem babamızdan ilk doğan atalarımıza nereden kalma ..? evet dediğim gibi insanlar hepsi sıfırdan gelme farklılık yaratan iyi hizmet veren bütün herkes bu yaptıklarını zamanın imkan ve teknolojilerini kullanarak duyurarak ve büyüyerek gelişti ve bugüne geldi.Zamanımızda iletişim çok daha kolay insanlara ulaşmak çok daha kolay dünyanın her yerinde tanınmak çok kolay, bunun farkında ve bilincinde olan herkes tok satıcıyken bunun farkında olmayan diğerleri de kendi yağında kavrulup HATTA YAĞ BİTMİŞ GAZ BİTMİŞ. SICAK BİR RÜZGAR ESİNCE KAVRULDUĞUNU SANIYOR…

Gazete İlan Fiyatları;

Gazete ilanlarının bir çok çeşidi mevcut olup ve her ilan türünün kendine ait fiyat tarifesi mevcuttur. Bu konuda net fiyatı öğrenmek istiyorsanız müşteri temsilcilerimize vermek istediğiniz ilan türünü belirtip fiyatlar hakkında bilgi almak istediğinizi belirtmelisiniz.

Gazeteilanburosu.Net – Ajansımız başta İstanbul, Ankara, İzmir illeri başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden Hürriyet, Posta, Sabah, Milliyet, Cumhuriyet ve Yeni Asır gazetelerine ilan almaya yetkilidir.